The 2017 Palmies
FINALISTS

Announced 21 November 2017

Category 1: Best Set Design
Beenleigh Theatre Group | COSI  | RAYMOND MILNER
Gold Coast Little Theatre | CROWN MATRIMONIAL | MICHAEL SUTTON
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | GARY KARSTEN
Gold Coast Little Theatre | LADY WINDERMERE'S FAN | HELEN MADEN


Category 2: Best Costumes
Coomera Anglican College | HAIRSPRAY | LIZ BROWN
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | SHARYN STUBBS and TEAM
Redcliffe Musical Theatre | THE ADDAMS FAMILY | PAULA REESE, BARBARA BLOODWORTH
Bangalow Theatre Company | CHICAGO | DEBORAH YANN, GALE BISHOP


Category 3: Best Lighting Design / Operation
Javeenbah Theatre Company | NIGHT, MOTHER | COLIN CROW
Pannic Productions | THE WALL | ANDREW 'PANDA' HADEN
Ipswich Musical Theatre Company  | LES MISERABLES | WESLEY BLUFF
Spotlight Theatrical Company | LES MISERABLES | MICHAEL SUTTON


Category 4: Best Sound Design / Operation
Redcliffe Musical Theatre | BACK TO THE 80s | BRUCE NOY
Beenleigh Theatre Group  | COSI | JAMES MARSDEN
Ipswich Musical Theatre Company | LES MISERABLES | MURRAY KEIDGE
Ballina Players  | MARY POPPINS | JACKIE REIDY


Category 5: Best Technical Achievement or Effect
(excluding Lighting and Sound)

Bangalow Theatre Company
LITTLE SHOP OF HORRORS
WILL GAMMON, MAHDI MANAR, CUMULUS VISUAL EFFECTS
for Projection used in the show

Helensvale State High School
BEAUTY & THE BEAST
COLIN BURNIM for Projection used in the show

Pannic Productions
THE WALL
ANDREW 'PANDA' HADEN for Projection used in the show


Category 6: Best Program
Lindisfarne Anglican
Grammar School
 | JOSEPH & THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT |  BEN BROWNING,
KATE CORNELL
Emmanuel College | CHESS  | SALLY LINTOTT, KAREN SHERRIFF
Redcliffe Musical Theatre | THE ADDAMS FAMILY | KAREN HAMMOND
Ipswich Musical Theatre Company | LES MISERABLES  | BRUCE EDWARDS


Category 7: The Jock and Beverly McIlwain Special Encouragement Award
Coomera Anglican College | HAIRSPRAY | LIAM OWEN-JONES
Spotlight Theatrical Co. | JOSEPH & THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT | MICHAEL FRYER
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | LIAM CHAPMAN
Redcliffe Musical Theatre | THE ADDAMS FAMILY | SOPHIE PRICE


Category 8: Magic Moment of Theatre
Beenleigh Theatre | COSI
The Toilet Paper Dress and Choreo

Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST
Transformation of The Beast ~ BRETT EDWARDS

Javeenbah Theatre Company | OBSESSION
Clever Rocking Chair ~ COLIN CROW, BARRY GIBSON


Category 9: Best Actor in a Supporting Role in a School / Youth Play
NAPA | BOY GIRL WALL | MITCHELL NELSON
NAPA | BOY GIRL WALL | MATTHEW BIRGAN
NAPA | BOY GIRL WALL | HENRY SHAKESPEARE


Category 10: Best Actress in a Supporting Role in a School / Youth Play
NAPA | BOY GIRL WALL | NADINE CHIA
NAPA | BOY GIRL WALL | LEILANI FROST


Category 11: Best Actor in a Supporting Role in a School / Youth Musical
Spotlight Theatrical Company | RAPUNZEL | ALEX BREEN
Coomera Anglican College | HAIRSPRAY | HARRISON HANLEY
All Saints Anglican School | MARY POPPINS | JON CORNISH
Benowa State High School | HIGH SCHOOL MUSICAL | JACK NEPSON


Category 12: Best Actress in a Supporting Role in a School / Youth Musical
Marymount College | ROCK OF AGES  | HOPE BRASS
Emmanuel College | CHESS | MOLLY MECHEN
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | THALIA DOHERTY
Benowa State High School | HIGH SCHOOL MUSICAL | ERYN LARDNER


Category 13: Best Actor in a Leading Role in a School / Youth Play
No Award Given this Year


Category 14: Best Actress in a Leading Role in a School / Youth Play
No Award Given this Year


Category 15: Best Actor in a Leading Role in a School / Youth Musical
All Saints Anglican School | MARY POPPINS | ANGUS REARDON
Marymount College | ROCK OF AGES | THOMAS WEATHERALL
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | LIAM CHAPMAN
Benowa State High School | HIGH SCHOOL MUSICAL | LACHLAN BECK


Category 16: Best Actress in a Leading Role in a School / Youth Musical
Spotlight Theatrical Company | HAIRSPRAY JR. | JESSICA JOHNSTON
Coomera Anglican College | HAIRSPRAY | KIERA BANKS
All Saints Anglican School | MARY POPPINS | OLIVIA PAGE
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | ISABELLA WIESENTHAL


Category 17: Best Production of a School / Youth Play
No Award Given this Year


Category 18: Best Production of a School / Youth Musical
Coomera Anglican College | HAIRSPRAY
Lindisfarne Anglican Grammar School | JOSEPH & THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT
All Saints Anglican School | MARY POPPINS
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST


Category 19 Best Choreographer
Ballina Players | JOSEPH & THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT |  JAIME SHEEHAN
Spotlight Theatrical Company | JOSEPH & THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT | JAMIE WATT
Benowa State High School | HIGH SCHOOL MUSICAL | KYLIE DIVIAK, AMANDA de BYL
Bangalow Theatre Company | CHICAGO | ANOUSKA GAMMON


Category 20: Best Vocal Director
Gold Coast Little Theatre | BACK TO THE 80s | STEFFANIE KRIZ
Spotlight Theatrical Company | JOSEPH & THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT | SHARI WARD
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | A.J. HAWKINS
Bangalow Theatre Company | CHICAGO | 


Category 21: Best Musical Director
Bangalow Theatre Company | LITTLE SHOP OF HORRORS | MARGARET CURTIS
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | CINDY ASHTON
Benowa State High School | HIGH SCHOOL MUSICAL | JULIANNE DEVEREUX
Pannic Productions | THE WALL | JASON ZADKOVITCH, GRACE COCKBURN, KYM BROWN


Category 22: Best Director of a Play
Beenleigh Theatre Group | COSI | TIMOTHY WYNN
Gold Coast Little Theatre | LADY WINDERMERE'S FAN | ROB HORTON
Spotlight Theatrical Company | TAKE A CHANCE ON ME | HELEN MADEN


Category 23: Best Director of a Musical or Musical Revue
Bangalow Theatre Company | LITTLE SHOP OF HORRORS | KATE FOSTER
All Saints Anglican School | MARY POPPINS | CHANTELLE FLINT, CHRIS CHERRY
Helensvale State High School | BEAUTY & THE BEAST | BRETT EDWARDS
Spotlight Theatrical Company | 9 TO 5 | JAMIE WATT
PRIMA | SPAMALOT  | MIRANDA SELWOOD


Category 24: Best Actor in a Supporting Role in a Community Theatre Play
MATES THEATRE GENESIS | AUSTRALIA DAY | ROY NUNN
Beenleigh Theatre Group | COSI | BENJAMIN BRAY
Gold Coast Little Theatre | CROWN MATRIMONIAL | ROB HORTON
Javeenbah Theatre Company | BILLY LIAR | PETER MADEN


Category 25: Best Actress in a Supporting Role in a Community Theatre Play
MATES THEATRE GENESIS | AUSTRALIA DAY | SUZANNE KELLY
Beenleigh Theatre Group  | COSI | ELODIE BOAL
Tugun Theatre Company | SYLVIA | PAMELA PAYNE
Spotlight Theatrical Company | TAKE A CHANCE ON ME | KATRINA LARDNER


Category 26: Best Actor in a Supporting Role in a Community Theatre Musical
Phoenix Ensemble | DIRTY ROTTEN SCOUNDRELS | PHILLIP FITZJOHN
Bangalow Theatre Company | LITTLE SHOP OF HORRORS | GRAEME SPEED
Bangalow Theatre Company | CHICAGO | BRIAN PAMPHILON
PRIMA | SPAMALOT | JACK KELLY


Category 27: Best Actress in a Supporting Role in a Community Theatre Musical
Spotlight Theatrical Company | 9 TO 5 | MARTINA FRENCH
Redcliffe Musical Theatre | THE ADDAMS FAMILY | GEORGIA BERNARD
Phoenix Ensemble | HEATHERS | ALANAH BEBENDORF
Gold Coast Little Theatre | LITTLE SHOP OF HORRORS | KRISTINE DENNIS


Category 28: Best Actor in a Leading Role In a Community Theatre Play
Gold Coast Little Theatre | CROWN MATRIMONIAL | CHRIS CATHERWOOD
Javeenbah Theatre Company | SWEET ROAD | DAVE FRASER
Javeenbah Theatre Company | THE KINGFISHER | CHRIS HAWKINS
Gold Coast Little Theatre | LADY WINDERMERE'S FAN | STUART LUMSDEN


Category 29: Best Actress in a Leading Role In a Community Theatre Play
Javeenbah Theatre Company | NIGHT, MOTHER | AMY McDONALD
Beenleigh Theatre Group  | COSI | JERMIA TURNER
Gold Coast Little Theatre | CROWN MATRIMONIAL | DEL HALPIN
Tugun Theatre Company | SYLVIA  | KATE LEARMONTH
Gold Coast Little Theatre | LADY WINDERMERE'S FAN | CHLOE DEAR


Category 30: Best Actor in a Leading Role In a Community Theatre Musical
Spotlight Theatrical Company | SATURDAY NIGHT FEVER | JACKSON BRASH
Bangalow Theatre Company | LITTLE SHOP OF HORRORS | BRIAN PAMPHILON
Redcliffe Musical Theatre | THE ADDAMS FAMILY | REAGAN WARNER
PRIMA | SPAMALOT | CHRIS KELLETT


Category 31: Best Actress in a Leading Role In a Community Theatre Musical
Bangalow Theatre Company | LITTLE SHOP OF HORORS | MADELEINE LIPSON
Redcliffe Musical Theatre | THE ADDAMS FAMILY | SOPHIE PRICE
Bangalow Theatre Company | CHICAGO | JULIA KEAST
PRIMA | SPAMALOT | HEIDI ENCHELMAIER


Category 32: Outstanding Community Theatre Production
Spotlight Theatrical Company - LES MISERABLES
Bangalow Theatre Company - LITTLE SHOP OF HORRORS
Gold Coast Little Theatre - CROWN MATRIMONIAL
Ipswich Musical Theatre Company - LES MISERABLES
Pannic Productions - THE WALL


Gold Palm Award
Most Nominated Production Across All Categories


To Be Announced on Presentation Night


Platinum Palm Award
Individual Having Given Outstanding Service to the Theatrical Community


To Be Announced on Presentation Night